Terapie moxování a svíčkování

Terapie moxování a svíčkování

Historie vzniku svící

Používání tělových a ušních svící je alternativní léčebná metoda, jejíž kořeny sahají hluboko do naší historie. Tvar a přírodní materiál, ze kterých se tělové svíce vyráběly, se vyvíjel a měnil postupem času. Používala se například svinutá březová kůra, smotané listy různých bylin nebo dutá stébla různých trav. Tyto "svíce" nehořeli moc dlouho, a tak se materiály začali namáčet do vosků s příměsí různých bylin.


V historii hráli roli i noviny stočené do tvaru kornoutku, které používaly naši předci. Můžeme tak s přehledem spojit konický tvar jako velmi účinný při vytahování bolestí. V dnešní době jsou tělové a ušní svíce vyráběné z různých materiálů. Většinou se používá včelí vosk, parafín či směs vosků, do kterých se mohou přidávat esenciální oleje, silice z bylinek nebo výtažky z léčivých koření. Na místo listů nebo kůry je používáno bavlněné nebo lněné plátno.


Všechny tělové svíce a ušní svíce, které v Ananda e-shopu najdete za ceny od 22,90 Kč jsou vyráběné ze 100% přírodních materiálů, včelího vosku a bavlněného plátna. Detailní složení a popis použitých materiálů.


Jakým způsobem ušní a tělové svíce pomáhají?

Tělová svíce, která se zapálí a umístí na ošetřovanou část těla, stimuluje teplem a jemným sacím účinkem reflexní body, které se na těle nachází. Při hoření vzniká uvnitř dým, který proudí směrem dolů do místa aplikace. Tento dým obsahuje účinné látky z včelího vosku, kurkumy a případně bylinného extraktu. Po zahřátí svíčky se obrátí tah a dým začne stoupat vzhůru. Naváže s sebou z těla bolesti, záněty, škodliviny, podlitiny, otoky a mnoho dalších neduhů na vnitřní stěny. Tělové svíce pomáhají uvolnit i energetické bloky v těle. Speciálně na uvonění eneregtických bloků jsme pro vás vyrobili tělové svíce s bílou šalvějí.


Tím, jak plamen prohořívá aurou spaluje v energetických tělech negativní energie a emoce. Tělová svíce pomáhá k relaxaci aktivuje lymfatický systém, detoxikaci a ozdravující proces.


Při hoření tělové svíce i ušní svíce se do organismu dostanou skrze teplem rozšířené póry kůže výtažky z včelího vosku. Ten má antibakteriální účinky, váže na sebe z těla kovy a prodlužuje dobu hoření. Kurkuma je důležitá svým protizánětlivým a antibakteriálním účinkem.


S čím vám mohou tělové svíce pomoci?

Tělové svíce použijte přímo na bolestivá místa, otoky, meridiánové dráhy, lymfatické uzliny, akupresurní a reflexní body na nohách a rukách.


Můžete je použít i ke stimulaci čaker.
Snižují bolest, zmenšují podlitiny, podporují hojení ran a trávení. Účinné jsou při nervozitě, hojení oparů i při bolestech zad. Výborné jsou při gynekologických problémech, při odstraňování cyst, menstruačních bolestech a pro celkové prohřátí podbřišku (na to je účinná Turbo svíce) Při správném a pravidelném ošetření dokáží tělové svíce rozpustit zubní váčky a krevní podlitiny.Tělové svíce použijte při ucpaných dutinách, bolestech hlavy, migrénách, při nemocech horních cest dýchacích, bolestech v krku, angíně a rýmě.


Proč používat ušní svíčky?

Sluch je jedním z nejdůležitějších orgánů a je potřeba o něj dobře pečovat.
Hořením ušní svíce dochází ke změkčení ušního mazu vlivem tepla a jeho posunutí společně s nečistotami ven z ucha díky podtlaku vzniklého komínovým efektem.
Skrze ucho si podpoříte celé fyzické tělo, protože ušní svíce stimuluje akupunkturní body umístěné hluboko ve vnitřním zvukovodu v blízkosti bubínku. Tyto body jsou jinak téměř nedostupné.
Vždy ošetřete obě uši z důvodu vyvážení hemisfér. Začínejte levým uchem. V případě akutního zánětu středního ucha ošetřete nejdříve zdravé ucho, protože v době nemoci je zdravé ucho mnohem více namáhané.
Do nemocného ucha ušní svíci nedávejte dovnitř. Dejte jí před nebo za ucho. K tomu můžete použít tělové svíce.


Ušní svíce použijte

  • Při hučení v uších a nedoslýchavosti
  • Při bolestech hlavy a migrénách
  • Při přepracovanosti a únavě - jako součást relaxace
  • K aktivaci reflexních zón ucha
  • K čištění uší

Jsou tělové a ušní svíčky vhodné i pro děti?

Při dodržení bezpečnosti při aplikaci tělové a ušní svíce není jejich používání věkově omezeno. U hodně malých dětí dbejte zvýšené opatrnosti. Menším dětem stačí jedna ušní svíce do obou uší. Neposedům, které nevydrží alespoň 20 minut v klidu, ušní ani tělové svíce raději nedávejte. Nedávejte je dětem ani v případě, že se bojí ohně.


Zvířatům můžete dávat tělové svíce

Domácím mazlíčkům by měl ošetření za pomocí tělové svíce provádět člověk, ke kterému mají opravdu důvěru. Zvířatům nedávejte svíce přímo do uší, ale použijte tělové svíce za uši. Poznají, že jim chcete pomoci a buď drží nebo odejdou. Menším mazlíčkům stačí rovná tělová svíce. Větším zvířatům, např. velkému psovi nebo koni, dejte raději turbo svíce.


Několik konkrétních rad při jakých potížích aplikovat tělové svíce Ananda

Pro čištění lymfatických uzlin a podporu toku lymfy - Svíce aplikujte přímo na lymfatické uzliny, do podpažních jamek, podkolenní, třísel a přímo na lymfatické otoky.


Střevní potíže, žaludek, žlučník - Nejčastější místo pro aplikaci je opět pupík nebo místo přímo nad bolestivým orgánem. Žlučník můžete také čistit a stimulovat z vnější strany kolen na spodní hraně čéšky (vede zde meridián žlučníku). Můžete použít i reflexní body na rukách nebo nohách.

Podpora štítné žlázy, angína - Svíci dejte do důlku mezi klíční kosti nebo přímo na oteklé uzliny (mandle jsou ukazatelem stavu střev) Použijte přibližně 2 tělové svíce denně po dobu tří dnů. První den nemoci použijte turbo svíci.

Uvolnění střev, zácpa, průjem - Břicho lehce promasírujte ve směru hodinových ručiček a přiložte tělovou svíci v místě tlustého střeva. Při zácpě tělovou svící pomalu pohybujte ve směru hodinových ručiček. Při průjmu proti směru hodinových ručiček. Můžete použít až 2 tělové svíce denně do vymizení potíží.

Pro podporu detoxikace a trávení - Univerzálním místem pro čištění a podporu detoxikace je pupík – ve střevech se nachází nejvíc lymfatických uzlin. Čištění těla probíhá vyplavováním lymfy. Dalším místem pro detoxikaci jsou středy dlaní.

Zalehlé dutiny, rýma, migréna, zuby - Tělové svíce vypalujte přímo na čelních dutinách nebo dutinách pod lícní kostí a to tak, že jí bez nadzvedávání hodně pomalu posunujte. Ošetřete vždy obě strany a začněte u kořene nosu. Při bolestech zubů tělovou svíci přiložte na tvář přímo nad bolavý zub. Tělová svíce dokáže vytáhnout i váček z dásně. Můžete použít až 3 tělové svíce za sebou nebo jeden kus turbo svíce. Při bolestech hlavy tělové svíce aplikujte mezi 6. a 7. krční obratel.

Bolesti kloubů, zad, svalů a vazů, ústřel, uskřinutý nerv, výrůstky nebo namožené svaly - Při těchto potížích tělové svíce vypalujte přímo na bolestivém kloubu a po dráze vystřelující bolesti jí můžete pomalu posunovat. Pomocí tělové svíce se uvolní zbytnělé tkáně, spasmy a bolestné zatvrdliny způsobené usazením kyseliny mléčné, což usnadní předešlá uvolňující masáž. Vhodná je i aplikace po těžké námaze a sportovním výkonu pro vyplavení kyseliny mléčné ze ztuhlých svalů.

Dna, zanícené haluxy - Tělové svíce aplikujte přímo na palcové klouby. Denně 1 až 2 tělové svíce. Významnější efekt nastává po aplikaci 10 svící. Úleva však přichází okamžitě jestliže vyloučíte ze stravy puriny a zvýšíte pitný režim.

Bércové vředy - Tělové svíce dávejte mimo ránu, jejich účinek je několik centimetrů okolo. Podpůrně vynechte maso, živočišné bílkoviny a sůl.

Gynekologické problémy, močový měchýř - Tělové svíce vypalujte přímo na podbřišku. V akutním případě doporučuji použít turbo svíce. Ošetřete i reflexní body na ploskách noh nebo rukách. Denně použijte jednu až tři tělové svíce po dobu trvajících potíží.

Hemeroidy, křečové žíly - Pokud hemeroid nekrvácí je možné tělové svíce aplikovat v blízkosti konečníku nebo žíly. Tělové svíce nedávejte přímo na postiženou žílu.

Psychické problémy - Při pálení tělové svíce dochází ke spalování energií v auře a energetických tělech. Z toho důvodu může dojít k různým emočním reakcím. Tyto reakce jsou žádoucí a nijak se jim nebraňte. Jsou důkazem uvolnění emočních bloků. Jedním ze základních míst pro ošetření psychiky je místo mezi 6. a 7. krčním obratlem a solar plexus.

Alergie, ekzémy - Tělové svíce použijte přímo na reflexní body jater na rukách nebo nohách.
Pro všeobecné povzbuzení - Tělové svíce vypalujte na solar plexu nebo zátylku.
Hojení jizev, modřiny a zranění - Tělové svíce stavte kousek od jizvy nebo zranění. Nikdy tělové svíce nedávejte přímo do otevřené rány. Účinek tělové svíce pomáhá k rychlejšímu hojení.

Během 24 hodin nepalte více jak pět tělových svící. Na jedno místo vypalte maximálně dvě tělové svíce během jednoho dne aby nedošlo k přehřátí místa


Kdy tělové svíce nepoužívat?

Tělové svíce v žádném případě nepoužívejte při alergii na včelí vosk nebo jakoukoliv jinou složku. Také je nedávejte přímo do otevřené rány ( minimálně 1 cm od zranění). Tělové svíce nepoužívejte ani v těhotenství. Vyhněte se bezprostřední blízkosti očí, sliznic, srdci a temenu hlavy. Svíčky nepatří do nosu, úst a na genitálie.


Ušní svíce nepoužívejte při protržení ušního bubínku a akutním zánětu středního ucha.


Je lepší, když Vám tělové i ušní svíce aplikuje druhá osoba a to z bezpečnostních i léčebných důvodů. Pokud je to místo, na které vidíte a pohodlně si na něj dosáhnete, můžete si svíce přidržet sami. Před začátkem je dobré vypít sklenici vody (podpoří to lepší proudění lymfy a povzbudí detoxikaci). Pak místo aplikace lehce promasírujte krouživým pohybem ve směru hodinových ručiček.

Co je to moxování?

Moxování (požehování) patří do velké skupiny léčebných metod, které se využívají v čínské medicíně. Jedná se o hloubkové prohřívání postižených míst akupunkturních bodů. Toto prohřívání se provádí pomocí pozvolného doutnání sušeného pelyňku.

Na rozdíl od akupunktury, která pracuje s existující energií organismu a přerozděluje ji, moxa umí prostřednictvím tepla energii do těla dodávat. Proto moxování využíváme u nemocí, které jsou způsobeny nedostatkem energie, u nemocí z chladu i u dlouhodobě nemocných osob, oslabených a starých lidí. Tato metoda se také často používá u dětí.


Jaký je princip moxování?

Jak jsme si již řekli, moxování je prohřívání ploch nebo akupunkturních bodů pomocí moxy. Moxa je vlastně něco jako doutník, který je vyroben z bylin, nejčastěji z pelyňku. Ten má velmi silné prohřívací a očistné účinky na naše tělo. Moxa je sušený list pelyňku černobýlu, zvláště pak vláken získaných ze spodní strany jeho listů. Takový „doutník“ moxa se zapálí a začne vyzařovat příjemné teplo. Může se vložit do speciální baňky nebo používat přímo. Lehce se přikládá na tělo a vyzařuje infračervené paprsky, které hloubkově prohřívají potřebné oblasti.


Kdy se moxování používá a jaké má zdravotní účinky?

Moxování se výborně osvědčilo při stavech vyčerpanosti, chronické únavy, při trávicích a zažívacích potížích, chronických onemocněních dýchacích cest, menstruačních poruchách, neplodnosti, poruchách v oblasti močového měchýře a močových orgánů, bolesti v kříži, revmatických bolestech pohybového aparátu a také onemocnění a bolestech kloubů.

Tato metoda se využívá především při problémech způsobených chladem, průvanem nebo změnami ročních období.

Skvělých výsledků je dosahováno při využití moxy, která má mimo jiné i silný imunostimulační efekt, při léčbě depresivních stavů, při nízkém krevním tlaku a rekonvalescenci po chronických onemocněních a operacích. Moxa se většinou přikládá přibližně 2 cm nad potřebný bod na těle. Teplo z moxy následně proniká hluboko do svalů a tím stimuluje a ozdravuje organismus. Tímto postupem se také stabilizuje nervový systém, zvyšuje se obranyschopnost a zrychluje se látková výměna. Moxování je také skvělou preventivní metodou.

Podle čínské medicíny dokonce pravidelné moxování určitých bodů na těle prodlužuje život.


Kdo by neměl tuto metodu využívat?

Moxování není v žádném případě vhodné pro těhotné ženy, kterým by mohlo ublížit. I když se využívá ke zmírnění a léčbě menstruačních potíží, nesmí se aplikovat v případě příliš silné menstruace. Moxa by se neměla využívat ani při vysokých horečkách.

Moxování v domácích podmínkách

Moxování patří mezi velmi příjemné a většinou také bezbolestné metody. Je také velmi lehce použitelné v domácích podmínkách a může ho využívat při léčbě lehkých a středně těžkých onemocnění.

Moxu zapálíme nad svíčkou nebo zapalovačem. Při nahřívání buďte velmi opatrní. Mějte po ruce popelník, kam budete odklepávat popel. Moxa může vyvíjet velmi vysokou teplotu, a to až 800°C. Po moxování se na kůži objeví zarudnutí, které však po chvíli zmizí.


Moxovat můžete několika způsoby:

Ptačí klování je způsob, kdy se hořící moxou pohybuje nad zvoleným místem nahoru a dolu. Přibližuje a oddaluje se vždy na několik sekund (přibližně 1,5–2 cm od těla). Pohyb je, jakoby tak kloval ptáček. Tento způsob je nejintenzivnější.

Po skončení můžete moxu uhasit ve vodě, poté ji vysušit a opakovaně používat.

Pro moxování v domácích podmínkách je však důležité absolvovat kurz, abyste si neublížili. Za jednodenní kurz zaplatíte přibližně 1 500 Kč. Moxovací doutníky se pohybují za 10 ks okolo 180 Kč.

Moxování u odborníků

Ideální volbou však je navštívit zkušeného maséra, který tuto službu nabízí nebo ještě lépe terapeuta čínské medicíny. Uvidíte, že se taková návštěva stane opravdu zážitkem.


Moxování pomáhá při:

  • studených končetinách
  • při častém nachlazení, poruchách imunity a zahlenění
  • doplnění tepla pří vysoké námaze (sportovci, těžce pracující a osoby vystavené chladu)
  • únavovém syndromu, chronické únavě a vyčerpání
  • lokálním prohřívání prochladlých kloubů, šlach a svalů
  • nadměrném prochlazení přes den
  • celkové podpoře zdraví a imunity
  • povzbuzení a dodání energie do organismu
  • revmatických bolestech, které se zhoršují chladem
  • depresivních stavech
  • častém močení u starších osob z důvodu prázdného jangu ledvin
  • enuréze zhoršované chladem
  • bolestech sedacího nervu, bolesti v oblasti beder, zatuhnutí ramen a krku, vyhřezlých ploténkách, bolestech zad – hexenšusu